Zalety Laravela podczas budowania aplikacji internetowych

Dedykowaną aplikacją nazywamy zaawansowany system informatyczny, który wykorzystuje platformę internetową. Jednym z frameworków, w których programiści budują aplikacje internetowe, jest Laravel. To najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane do tworzenia między innymi platform e-commerce. Postanowiliśmy opisać powody, dla których warto skorzystać z Laravela przy tworzeniu własnej aplikacji dedykowanej.
Czym jest framework?
Najprościej ujmując, jest to szkielet do budowania aplikacji. Szkielety te różnią się między sobą – jedne są zestawem bibliotek, które możemy wykorzystać, a inne narzucają nam sposób projektowania. Znaczna część aplikacji składa się z podobnych elementów, tj.:
- obsługi bazy danych,
- autoryzacji użytkowników,
- obsługi routingu,
- biblioteki do wysyłania e-mali.
Gdyby programista za każdym razem przy budowaniu aplikacji internetowej musiał tworzyć od nowa te same elementy, to traciłby na to wiele czasu. Z pomocą więc przychodzą frameworki, dzięki którym prace mogą skupić się na dedykowanych rozwiązaniach i funkcjach.
Najważniejsze cechy Laravela
Laravel jest przykładem takiego frameworku. Szkielet ten został napisany w języku PHP w oparciu o cechy innego, równie często wykorzystywanego frameworka – Symfony. W przeciwieństwie do niego jednak pozwala na rozpoczęcie pracy nad aplikacją bez wcześniejszej konieczności przeprowadzania konfiguracji, które są niezwykle czasochłonne. Kod jest intuicyjny oraz nieskomplikowany, dzięki czemu rozbudowywanie w nim aplikacji jest naprawdę łatwe. Oprogramowanie bazuje na MVC (Model-View-Controller), co pomaga programiście uporządkować strukturę aplikacji.
Framework posiada nowoczesny system uwierzytelniania, który zapobiega uzyskaniu dostępu do chronionych treści przez osoby niepożądane. Zminimalizowane są również zagrożenia wynikające z luk w zabezpieczeniach, dlatego dane użytkownika są chronione, a możliwość wystąpienia ataków komputerowych jest ograniczona.
Rozwiązania biznesowe w Laravel
Większość aplikacji dedykowanych jest tworzonych w Laravel ze względu na swoją prostotę, a także łatwość kodowania. Programista ma możliwość tworzenia aplikacji, w której każdy element może być modyfikowany i aktualizowany niezależnie.