Wady projektowania sklepów internetowych w technologii WordPress – WooCommerce

Chociaż WordPress ma wielu zwolenników, którzy wykorzystują go do pracy w Internecie, w niektórych przypadkach ten CMS w ogóle nie sprawdza się, a wręcz przysparza problemów właścicielom stron internetowych, portali informacyjnych, a nawet zwykłych blogów. Nic więc dziwnego, że nie jest to również dobry wybór w przypadku bardziej skomplikowanych projektów jakimi są sklepy internetowe, które z zasady prezentują tysiące swoich produktów za pomocą różnych narzędzi sprzedażowych zintegrowanych z zewnętrznymi systemami, np. z księgowością, systemem płatności, dostawą, itp. Nie ulega wątpliwości, że dzięki dostępowi do wielu nowych i wciąż aktualizowanych wtyczek WordPress stale się rozwija i oferuje swoim użytkownikom szereg funkcjonalnych rozwiązań. Jednak prowadzenie biznesu w Internecie rządzi się własnymi prawami, dlatego przy tworzeniu i prowadzeniu e-sklepu warto postawić na odpowiednie, dedykowane oprogramowanie.

Czym jest WooCommerce?

Biorąc pod uwagę niezwykłą popularność WordPressa, jako platformy tworzenia stron internetowych, e-sklep oparty o wtyczkę sklepową WooComerce, umożliwiającą bezproblemową integrację z tą platformą, nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Korzystanie z tego zintegrowanego rozwiązania daje w końcu wiele korzyści: ułatwia sprzedaż produktów i administrację e-sklepem, który dzięki temu może być stale modyfikowany i rozwijany. Przy pomocy WooCommerce właściciel sklepu internetowego może sprzedawać swoje fizyczne lub cyfrowe produkty, a także w łatwy sposób zsynchronizować stronę np. z systemem płatności i wysyłki, dzięki jej dodatkowym funkcjom. Czy to nie jest jednak zbyt piękne, aby było prawdziwe?

Jak dobrze wiemy, WooCommerce to nie odrębna, samodzielnie funkcjonująca platforma, lecz wtyczka sklepowa (plugin) kompatybilna z WordPressem. Chociaż powstała stosunkowo dawno, bo w 2011 roku, do dzisiaj stanowi jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce w Polsce i na świecie. Popularność ta wynika niewątpliwie z popularności platformy, której jest dedykowana, czyli WordPressa, a także z tego, że tak jak WordPressa, cechuje ją łatwość i intuicyjność w obsłudze. Na pierwszy rzut oka WooCommerce daje wszystko to, czego potrzebuje właściciel e-sklepu – pełną kontrolę nad każdym aspektem prowadzonego w Internecie biznesu – od zmiany wyglądu po przetwarzanie danych klientów. Ale czy na pewno wtyczka ta jest wolna od wad?

WooCommerce nie dla e-sklepów

Teoretycznie WordPress i dedykowana jemu wtyczka WooCommerce stanowią idealne rozwiązanie dla działalności małych i średnich sklepów. Jednak w przypadku dużych i skomplikowanych w swej strukturze platform sprzedażowych z pewnością sprawdzi się narzędzie stworzone z myślą o nich. Na ogół takie rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze, ale również bardziej opłacalne. Dlaczego? Właśnie dlatego, że WooCommerce jest jedynie pluginem do WordPressa, możliwości jego rozwoju są mocno ograniczone i zależne od jego funkcjonalności.

Chociaż samo oprogramowanie open source jest darmowe, wdrożenie platformy i dostosowanie systemu do potrzeb i oczekiwań właściciela strony może już słono kosztować. Warto wspomnieć o tym, że ze względu na zależność wtyczki WooCommerce od WordPressa jej działanie jest mocno ograniczone, co może skazać biznes internetowy na brak możliwości późniejszego rozwoju lub konieczność zasięgnięcia pomocy u specjalistów.

WordPress potrzebuje stałej obsługi i aktualizacji, co wyklucza totalną automatyzację sprzedażową i sprowadzenie naszego e-sklepu do roli finansowania pasywnego. Podobnie jest z zachowaniem bezpieczeństwa na stronie – o to również trzeba zadbać samemu. Właściciel e-sklepu jest więc skazany na ciągłe sprawdzanie dostępnych aktualizacji oraz kompatybilności pobieranych dodatków, które ze względu na swoją różnorodność, nie zawsze ze sobą współpracują, a także własnoręczne, niekiedy czasochłonne, optymalizowanie systemu sklepowego. Niestety nie zawsze jest to darmowe – za wiele rozszerzeń trzeba zapłacić.

Bez aktualizacji nawet najprostsza strona www będzie narażona na niebezpieczeństwo utraty danych i pojawiające się błędy w działaniu zainstalowanych dodatków i wtyczek. Na to wszystko nakłada się jeszcze fakt, że twórcy WooCommerce nie zapewniają swoim użytkownikom żadnego wsparcia technicznego. Wszelkie problemy właściciel strony musi rozwiązywać sam lub zlecać ich rozwiązanie profesjonalistom, którzy nie zawsze są w stanie pomóc.

Rozbudowane i naprawdę profesjonalne sklepy internetowe to nie tylko opisy i zdjęcia produktów. Aby wyróżnić się spośród konkurencji wiele biznesów stawia w swoich witrynach na dużą zawartość multimediów takich jak filmy, pliki audio i zdjęcia wysokiej jakości. Chociaż trudno w to uwierzyć WordPress nie jest wskazany do budowania witryn tego typu. O ile same obrazy nie generują większego problemu, o tyle materiały filmowe i muzyczne nie są wspomagane przez Bibliotekę Mediów, mimo że w wersji 3.6. można znaleźć odtwarzacz filmów. WordPress nie proponuje swemu użytkownikowi funkcjonalnego narzędzia, dzięki któremu z powodzeniem można zarządzać dużym zbiorem multimediów. Obecna biblioteka nie jest ani wygodna, ani wydajna w użyciu, co widać w wielu sklepach stworzonych na bazie WordPressa.

Mimo że WordPress rozwinął się do poziomu CMS-a nie oznacza to, że można go używać do budowy każdego rodzaju serwisu. W przypadku e-sklepów obsługiwanych przez wielu administratorów, dodających regularnie dużą liczbę opisów, uzupełniających na bieżąco stany magazynowe, czy aktualizujących wpisy na blogu korespondującym ze stroną (a więc mających różne uprawnienia na stronie) WordPress również nie stanowi dobrego rozwiązania. Chociaż został on powołany do prowadzenia platform blogowych, w których treść nieustannie się zmienia, przy prowadzeniu serwisów sprzedażowych jego funkcja może być mocno ograniczona i nie spełniać oczekiwań twórcy.

Wspomnieć należy również o tym, że zarządzanie sklepem internetowym z naprawdę dużym wyborem produktów i dużą liczbą spływających zamówień przez panel WooCommerce bywa bardzo skomplikowane i po prostu niewygodne. W dodatku WooCommerce jest ubogi w zaawansowane funkcje takie jak: rozbudowane raportowanie, analiza sprzedaży oraz przydatne funkcje marketingowe, nie rozbudowując już szerokiego wątku integracji z platformami ERP. Owszem wtyczki do integrowania istnieją, ale ich użycie może skutkować ogromnymi stratami.

WordPress wzbogacony o plugin WooCommerce wydaje się idealnym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających biznes internetowy. Kusi przystępną obsługą i prawie bezpłatnymi opcjami zarządzania platformą sprzedażową. Jednak wybierając oprogramowanie, mające być podstawą dla e-sklepu, warto myśleć przyszłościowo i brać pod uwagę nie tylko aspekt finansowy, ale przede możliwości rozwoju. Skorzystanie z usług specjalisty w tym zakresie to z pewnością inwestycja, która zwróci się nie tylko w budżecie, ale przede wszystkim w zaoszczędzonym czasie i nerwach.